Insurance বা বীমা আমি কৰাবলৈ কি কি ক্ষেত্ৰত মন দিয়া উচিত

photostudio 16943566174764438039493705145214


ব্যক্তি, ব্যৱসায় আৰু সমাজক অপ্ৰত্যাশিত আৰ্থিক লোকচান আৰু বিপদৰ পৰা ৰক্ষা কৰাত বীমাই ( Insurance) গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ই এনে এক সুৰক্ষা জাল প্ৰদান কৰে যিয়ে অভাৱনীয় দূৰ্ঘটনাৰ প্ৰভাৱ কমোৱাত সহায় কৰে, যাৰ ফলত স্থিতিশীলতা আৰু মানসিক শান্তি বৃদ্ধি পায়। বৰ্তমান আধুনিক অনিশ্চিত ভৱিষ্যত জীৱনত বীমা (Insurance) কৰাটো অতি মানৱ জীৱনত অতি প্ৰয়োজনীয় আহিছে। বীমা (Insurance) দ্বাৰা প্ৰদান কৰা সুদূৰপ্ৰসাৰী সুবিধাসমূহৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিবলৈ তলত চেষ্টা কৰা হৈছে।

প্ৰথমতে, বীমাই (Insurance) আৰ্থিক নিৰাপত্তা প্ৰদান কৰে। মানৱ জীৱনটো অনিশ্চয়তাৰে ভৰি থাকে। দুৰ্ঘটনা, ৰোগ, প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ, চুৰি, ডকাইত আদি ঘটনাই যথেষ্ট আৰ্থিক লোকচান সৃষ্টি কৰিব পাৰে। বীমা পলিচিয়ে (insurance policy) এই লোকচানৰ ক্ষতিপূৰণ প্ৰদান কৰে, যিয়ে ব্যক্তি আৰু পৰিয়ালক প্ৰত্যাহ্বানমূলক সময়ত তেওঁলোকৰ আৰ্থিক স্থিতিশীলতা বজাই ৰখাত সহায় কৰে। উদাহৰণস্বৰূপে, স্বাস্থ্য বীমাই (health insurance) চিকিৎসাৰ খৰচ সামৰি লয়, যাতে মানুহে খৰচৰ চিন্তা নকৰাকৈয়ে প্ৰয়োজনীয় চিকিৎসাৰ সুবিধা লাভ কৰে।

দ্বিতীয়তে, বীমাই বিপদ ব্যৱস্থাপনাক উৎসাহিত কৰে। কোনোব্যক্তি বা ব্যৱসায়ীয়ে প্ৰতিটো পৰিস্থিতিৰ ভৱিষ্যতবাণী বা সম্ভাব্য পৰিস্থিতিক নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব নোৱাৰে, কিন্তু সম্ভাৱ্য লোকচান কম কৰাৰ বাবে পদক্ষেপ ল’ব পাৰে। বীমা (insurance) সুৰক্ষা ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰি নিজকে আৰ্থিকভাৱে সুৰক্ষিত কৰিব পাৰি। উদাহৰণস্বৰূপে, সম্পত্তিৰ বীমাই (property insurance) গৃহস্বত্বাধিকাৰীসকলক অগ্নিনিৰ্বাপক বাহিনীৰ এলাৰ্ম আৰু নিৰাপত্তা ব্যৱস্থা স্থাপন কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰে, যাৰ ফলত সম্পত্তিৰ ক্ষতি আৰু চুৰিৰ আশংকা হ্ৰাস পায়।

তৃতীয়তে, বীমাই (insurance) বিনিয়োগ আৰু উদ্যোগীকৰণক সহায় কৰে। ব্যৱসায়ীসকলে সামগ্ৰীৰ আমদানি বা যোগানৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বিতৰণলৈ অসংখ্য বিপদৰ সন্মুখীন হয়। এই বিপদসমূহৰ বাবে কভাৰেজ প্ৰদান (insurance coverage) কৰি বীমা কোম্পানী (insurance companies) উদ্যোগীসকলক সম্ভাৱ্য বিপদসমূহ লবলৈ আৰু নিজৰ উদ্যোগসমূহত আত্মবিশ্বাসেৰে বিনিয়োগ (investment) কৰিবলৈ সক্ষম কৰে। ইয়াৰ ফলত আৰ্থিক লোকচানৰ অত্যধিক ভয় নোহোৱাকৈ নতুন ব্যৱসায়ত বিনিয়োগৰ পৰিৱেশৰ সৃষ্টি কৰি অৰ্থনৈতিক বৃদ্ধি আৰু উদ্ভাৱনক লাভান্বিত কৰে।

চতুৰ্থতে, বীমাই (insurance) সামাজিক স্থিতিশীলতা বৃদ্ধি কৰে। বীমাৰ দ্বাৰা ব্যক্তি আৰু পৰিয়ালক দুৰ্যোগৰ পিছটো সোনকালে ঠন ধৰি উঠাত সহায় কৰে। উদাহৰণস্বৰূপে, বিধ্বংসী ধুমুহা, ভূমিস্খলন আদি প্ৰাকৃতিক বিপৰ্যয়ৰ পিছত বীমাৰ (insurance) ধনেৰে ঘৰ, আন্তঃগাঁথনি আৰু ব্যৱসায় পুনৰ নিৰ্মাণ কৰাত সহায়ক হ’ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত পুনৰুদ্ধাৰ ত্বৰান্বিত হয় আৰু ৰাজহুৱা সম্পদৰ ওপৰত হোৱা হেঁচা কম হয়, যাৰ ফলত দেশ বা সেই অঞ্চলৰ অৰ্থনৈতিক স্থিতিস্থাপকতা ( economic sustainability) শক্তিশালী হয়।

পঞ্চমতে, বীমা আইনী প্ৰয়োজনীয়তাৰ কাৰণেও গ্ৰহণ কৰা হয়। বহু দেশত ব্যক্তিক দুৰ্ঘটনাৰ পৰিণতিৰ পৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ কিছুমান বিশেষ ধৰণৰ বীমা, যেনে অটো বীমা (motor insurance or car insurance) বাধ্যতামূলক কৰা হয়। ইয়াৰ দ্বাৰা ব্যক্তিগত স্বাৰ্থ ৰক্ষা কৰাই নহয়, সমাজৰ শৃংখলাবদ্ধ কাম-কাজতো অৰিহণা যোগায়।

ষষ্ঠতে, বীমাই দীৰ্ঘম্যাদী পৰিকল্পনাক প্ৰসাৰিত কৰে। জীৱন বীমা (life insurance) আৰু অৱসৰৰ পৰিকল্পনাই ব্যক্তিক ভৱিষ্যতৰ পৰিকল্পনা কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰে আৰু আগন্তুক বছৰবোৰত তেওঁলোকৰ আপোনজনৰ বাবে যোগান ধৰিব পাৰে। এই ধৰণৰ বিত্তীয় পৰিকল্পনাই ব্যক্তিগত আৰু পাৰিবাৰিক সুস্থতাত অৰিহণা যোগায়।

এক কথাত বীমা ইয়াৰ সুদূৰপ্ৰসাৰী সুবিধাৰ বাবে আধুনিক সমাজৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উপাদান। ই আৰ্থিক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে, বিপদ ব্যৱস্থাপনাক উৎসাহিত কৰে, বিনিয়োগ আৰু উদ্যোগীকৰণক সমৰ্থন কৰে, সামাজিক স্থিতিশীলতা বৃদ্ধি কৰে, আইনী প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰে আৰু দীৰ্ঘম্যাদী পৰিকল্পনাক প্ৰসাৰিত কৰে। বীমা লাভ কৰিলে ব্যক্তি আৰু ব্যৱসায়ীসকলে এই নিশ্চয়তা লাভ কৰে যে, অনিশ্চয়তাৰ সময়ত, তেওঁলোকৰ হাতত পিছলৈ পৰিবলৈ এটা সুৰক্ষা জাল থাকিব। অভাৱনীয় পৰিঘটনাৰ সম্ভাৱ্য বিধ্বংসী আৰ্থিক প্ৰভাৱ লাঘৱ কৰি বীমাই ব্যক্তিগত মানসিক শান্তি, অৰ্থনৈতিক বৃদ্ধি আৰু সমাজৰ স্থিতিশীলতাত অৰিহণা যোগায়।

ভাৰতত কেইবাবিধো বীমা (insurance companies in India) উপলব্ধ। প্ৰত্যেকজন ব্যক্তি, পৰিয়াল, ব্যৱসায়ীক আৰ্থিক সুৰক্ষা আৰু মানসিক শান্তি প্ৰদান কৰিবলৈ বীমা কোম্পানীসমূহে (insurance companies) বীমা পলিচী (insurance policy) প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। এই বীমা পলিচিসমূহে (insurance policy) মানুহে গোটেই জীৱনজুৰি সন্মুখীন হ’ব পৰা বহুতো বিপদ আৰু অনিশ্চয়তা সামৰি লয়। ভাৰতৰ কিছুমান মূল প্ৰকাৰৰ বীমা আৰু ইয়াৰ দ্বাৰা পলিচিধাৰীসকলক কেনেদৰে উপকৃত হয়, সেই বিষয়ে অন্বেষণ কৰা যাওক।
জীৱন বীমা (life insurance): জীৱন বীমা পলিচিয়ে পলিচিধাৰীৰ মৃত্যুৰ পিছত হিতাধিকাৰীসকলক পে-আউট প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ ফলত পলিচিধাৰীৰ আপোনজনৰ মৃত্যু হ’লে আৰ্থিক সুৰক্ষা নিশ্চিত হয়। ইয়াৰ উপৰিও ই ভৱিষ্যতৰ বাবে সঞ্চয় আৰু বিনিয়োগৰ উপায় হিচাপে কাম কৰে। জীৱন বীমা পলিচীত এনে উপাদানসমূহো অন্তৰ্ভুক্ত হ’ব পাৰে যিয়ে পলিচিধাৰীৰ জীৱনকালত ৰিটাৰ্ণ বা সুবিধা প্ৰদান কৰে।
স্বাস্থ্য বীমা (Health insurance): চিকিৎসাৰ খৰচ আৰু চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱা খৰচ বহন কৰিবলৈ স্বাস্থ্য বীমা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। স্বাস্থ্যসেৱাৰ ব্যয় বৃদ্ধিৰ লগে লগে স্বাস্থ্য বীমা থকাৰ ফলত ব্যক্তিসকলে আৰ্থিক বোজাৰ চিন্তা নকৰাকৈয়ে মানসম্পন্ন চিকিৎসা সেৱা লাভ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও নিয়মীয়া স্বাস্থ্য পৰীক্ষা আৰু প্ৰতিৰোধমূলক যত্নক উৎসাহিত কৰে, যাৰ ফলত সুস্থ জীৱনশৈলীৰ সৃষ্টি হয়।
যান বাহন বীমা (motor insurance): মটৰ বীমাত দুচকীয়া (two wheeler insurance) আৰু চাৰিচকীয়া (four wheeler insurance) দুয়োবিধ বীমা অন্তৰ্ভুক্ত। ই দুৰ্ঘটনা, চুৰি বা প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ বাবে বীমাকৃত বাহনখনৰ ক্ষতিৰ বাবে কভাৰেজ প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ উপৰিও ই তৃতীয় পক্ষৰ দায়বদ্ধতা(third party insurance) কভাৰেজ প্ৰদান কৰে, যিয়ে বীমাকৃতক তৃতীয় পক্ষৰ শাৰীৰিক আঘাত বা সম্পত্তিৰ ক্ষতিৰ পৰা উদ্ভৱ হোৱা আইনী দাবীৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে।
ঘৰৰ বীমা(home insurance): ঘৰৰ বীমাই আপোনাৰ ঘৰ আৰু ইয়াৰ ভিতৰৰ বস্তুবোৰক জুই, চুৰি, প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ আৰু বহুতো বিপদৰ পৰা ৰক্ষা কৰে। ইয়াৰ উপৰিও আপোনাৰ সম্পত্তিত কোনোবাই আঘাতপ্ৰাপ্ত হ’লে দায়বদ্ধতা কভাৰেজ প্ৰদান কৰে। গৃহ বীমাই নিশ্চিত কৰে যে গৃহস্বত্বাধিকাৰীয়ে অভাৱনীয় পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হ’লে আৰ্থিক টান নোহোৱাকৈ নিজৰ ঘৰ পুনৰ নিৰ্মাণ বা মেৰামতি কৰিব পাৰে।
ভ্ৰমণ বীমা (travel insurance): ভ্ৰমণ বীমাই ভ্ৰমণ বাতিল, পলম, হেৰুৱা সামগ্ৰী, বিদেশত চিকিৎসা জৰুৰীকালীন অৱস্থা, আৰু বহুতোকে ধৰি ভ্ৰমণ সম্পৰ্কীয় বিপদৰ বাবে কভাৰেজ প্ৰদান কৰে। ই ঘৰুৱা বা আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় ভ্ৰমণৰ সময়ত সুৰক্ষাৰ জাল প্ৰদান কৰে, যাৰ ফলত ভ্ৰমণকাৰীসকলে মানসিক শান্তি লাভ কৰে।
ব্যক্তিগত দুৰ্ঘটনা বীমা(: এই ধৰণৰ বীমাই আকস্মিক মৃত্যু বা অক্ষমতাৰ ক্ষেত্ৰত কভাৰেজ প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা বীমাকৃত ব্যক্তি বা তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ সদস্যসকলক কোনো দুৰ্ঘটনা সংঘটিত হ’লে যিয়ে জীৱন হেৰুৱা বা স্থায়ী অক্ষমতাৰ সৃষ্টি কৰে।
শস্য বীমাঃ ভাৰতৰ কৃষকসকলে শস্য বীমাৰ দ্বাৰা উপকৃত হয়, যাৰ ফলত তেওঁলোকে প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগ, কীট-পতংগ, ৰোগৰ ফলত শস্যৰ ক্ষতিৰ পৰা ৰক্ষা পৰে। এই ধৰণৰ বীমাই কৃষকৰ জীৱিকা সুৰক্ষিত কৰে আৰু কৃষি বৃদ্ধিৰ বাবে উৎসাহিত কৰে।
ব্যৱসায়িক বীমা: ব্যৱসায়িক বীমাত সম্পত্তিৰ বীমা, দায়বদ্ধতা বীমা, ব্যৱসায়িক বাধাৰ বীমা আদি বিভিন্ন পলিচি অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। এই নীতিসমূহে ব্যৱসায়সমূহক সম্ভাৱ্য লোকচান, ক্ষতি, আৰু আইনী দায়বদ্ধতাৰ পৰা সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে, প্ৰত্যাহ্বানমূলক পৰিস্থিতিতো ইয়াৰ ধাৰাবাহিকতা নিশ্চিত কৰে।
গ্ৰাম্য বীমাঃ এই ধৰণৰ বীমা গ্ৰাম্য অঞ্চলত বাস কৰা লোকসকলৰ প্ৰয়োজন অনুসৰি তৈয়াৰ কৰা হয়। ইয়াত গৰু-ম’হ, কৃষি সঁজুলি, আৰু বাসগৃহৰ দৰে সম্পত্তি সামৰি লোৱা হয়, যিয়ে জীৱিকাৰ বাবে এনে সম্পত্তিৰ ওপৰত বহু পৰিমাণে নিৰ্ভৰশীল লোকসকলক আৰ্থিক নিৰাপত্তা প্ৰদান কৰে।
পেছাদাৰী দায়বদ্ধতা বীমা: চিকিৎসক, উকীল, পৰামৰ্শদাতাৰ দৰে পেছাদাৰীসকলে পেছাদাৰী দায়বদ্ধতা বীমাৰ দ্বাৰা উপকৃত হ’ব পাৰে। ই তেওঁলোকক তেওঁলোকৰ পেছাদাৰী সেৱাত ভুল, বাদ পৰা বা গাফিলতিৰ বাবে উদ্ভৱ হোৱা আইনী দাবীৰ পৰা ৰক্ষা কৰে।
ভাৰতত বীমাৰ সুবিধা সুদূৰপ্ৰসাৰী। সংকটৰ সময়ত বীমাই আৰ্থিক স্থিতিশীলতা আৰু নিৰাপত্তা প্ৰদান কৰে। ই দীৰ্ঘম্যাদী বিত্তীয় পৰিকল্পনা আৰু সঞ্চয়ক উৎসাহিত কৰে। বীমা পলিচিসমূহেও বিপদসমূহ হ্ৰাস কৰি আৰু বিনিয়োগক লাভান্বিত কৰি দেশৰ অৰ্থনৈতিক উন্নয়নত ভূমিকা পালন কৰে।
তুলনামূলকভাৱে কম প্ৰিমিয়াম দি পলিচিধাৰীসকলে যথেষ্ট পৰিমাণৰ আৰ্থিক সুৰক্ষাৰ সুবিধা লাভ কৰে, যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ বিত্তীয় ক্ষেত্ৰত অপ্ৰত্যাশিত পৰিঘটনাৰ প্ৰভাৱ হ্ৰাস পায়। কঠিন সময়ত পৰিয়াল আৰু ব্যৱসায়ীক সহায় আগবঢ়াই বীমাই সমাজৰ মংগলৰ ক্ষেত্ৰতো অৰিহণা যোগায়। ই ব্যক্তি আৰু পৰিয়ালক বিপৰ্যয়ৰ পৰা উদ্ধাৰ কৰাত সহায় কৰে আৰু তেওঁলোকৰ আৰ্থিক স্বাস্থ্যৰ লগত আপোচ নকৰাকৈয়ে নিজৰ জীৱনৰ লক্ষ্যত উপনীত হোৱাত সহায় কৰে।
ভাৰতত উপলব্ধ বিভিন্ন ধৰণৰ বীমাই আৰ্থিক সুৰক্ষাৰ স্তম্ভ হিচাপে কাম কৰে, ব্যক্তি, পৰিয়াল আৰু ব্যৱসায়ীসকলক জীৱনৰ অনিশ্চয়তাক নেভিগেট কৰিবলৈ আত্মবিশ্বাস প্ৰদান কৰে। এই নীতিসমূহে কেৱল আৰ্থিক সহায় আগবঢ়োৱাই নহয়, দায়িত্বশীল বিত্তীয় পৰিকল্পনা আৰু প্ৰস্তুতিৰ সংস্কৃতিও গঢ়ি তোলে। বিভিন্ন বীমাৰ বিকল্পৰ সুবিধা লৈ ভাৰতৰ মানুহে নিজৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত কৰিব পাৰে আৰু উল্লেখযোগ্য আৰ্থিক বিপৰ্যয়ৰ ভয় নোহোৱাকৈ জীৱনৰ সুযোগক আকোৱালি ল’ব পাৰে।

বীমা পলিচি খোলাৰ প্ৰক্ৰিয়া অনলাইন আৰু অফলাইন পদ্ধতিৰ মাজত ভিন্ন হ’ব পাৰে। অনলাইন পদ্ধতিত সাধাৰণতে বীমা কোম্পানীটোৰ ৱেবছাইটলৈ যোৱা, ব্যক্তিগত তথ্য প্ৰদান কৰা, পলিচি নিৰ্বাচন কৰা আৰু ইলেক্ট্ৰনিকভাৱে ধন পৰিশোধ কৰা আদি অন্তৰ্ভুক্ত। অফলাইন পদ্ধতিৰ বাবে কোনো স্থানীয় শাখালৈ যোৱা বা এজেণ্টৰ সৈতে যোগাযোগ কৰা, কাগজৰ প্ৰ-পত্ৰ পূৰণ কৰা আৰু প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰৰ সৈতে জমা দিয়া প্ৰয়োজন হ’ব পাৰে। নিৰ্দিষ্ট পদক্ষেপসমূহ বীমা কোম্পানী আৰু আপুনি আগ্ৰহী পলিচিৰ ধৰণৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব পাৰে।
ভাৰতত বীমা পলিচি ক্ৰয় কৰাৰ আগতে কেইবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা বিবেচনা কৰিব লাগিব:

কভাৰেজৰ প্ৰয়োজনীয়তা: আপুনি কেনেধৰণৰ কভাৰেজৰ প্ৰয়োজন সেইটো নিৰ্ধাৰণ কৰক। জীৱন বীমা হওক, স্বাস্থ্য বীমা হওক, গাড়ীৰ বীমা হওক বা আন যিকোনো ধৰণৰ হওক, নিশ্চিত কৰক যে ই আপোনাৰ নিৰ্দিষ্ট প্ৰয়োজন পূৰণ কৰে।

পলিচিৰ প্ৰকাৰ: উপলব্ধ বিভিন্ন ধৰণৰ বীমা পলিচি ভালদৰে বুজি লৈহে ক্ৰয় কৰিব। কেনে ধৰণৰ বীমা যেনে টাৰ্ম বীমা (term insurance), জীৱন বীমা(life insurance), স্বাস্থ্য বীমা (health insurance) আদি।আপোনাৰ উদ্দেশ্যৰ সৈতে মিল থকাটো বাছি লওক।

কভাৰেজৰ পৰিমাণ: উপযুক্ত কভাৰেজৰ পৰিমাণ গণনা কৰা। জীৱন বীমাৰ বাবে আদৰ্শগতভাৱে আপোনাৰ অনুপস্থিতিৰ ক্ষেত্ৰত আপোনাৰ পৰিয়ালৰ আৰ্থিক প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ ই যথেষ্ট হ’ব লাগে।

প্ৰিমিয়াম: বিভিন্ন বীমা প্ৰদানকাৰীৰ পৰা প্ৰিমিয়ামৰ হাৰ তুলনা কৰক। প্ৰিমিয়াম সুলভ আৰু আপোনাৰ বাজেটৰ ভিতৰত খাপ খোৱাটো নিশ্চিত কৰক।

insurance policy ৰ সময়সীমা: insurance policy ৰ সময়সীমাৰ ওপৰত সঠিক সিদ্ধান্ত লওক। দীৰ্ঘম্যাদীভাৱে অধিক সুবিধা প্ৰদান কৰিব পাৰে কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ হ’ব পাৰে অধিক প্ৰিমিয়াম।

ৰাইডাৰ বিকল্পসমূহ: আপোনাৰ কভাৰেজ বৃদ্ধি কৰিব পৰা উপলব্ধ ৰাইডাৰ বা এড-অনসমূহৰ বাবে পৰীক্ষা কৰক, যেনে আকস্মিক মৃত্যুৰ সুবিধা, জটিল ৰোগৰ ৰাইডাৰ আদি।

দাবী নিষ্পত্তি অনুপাত: বীমা কোম্পানীটোৰ দাবী নিষ্পত্তি অনুপাতৰ ওপৰত গৱেষণা কৰক। অধিক অনুপাতে আপোনাৰ দাবীসমূহ কোনো হেঁচা নোহোৱাকৈ নিষ্পত্তি হোৱাৰ সম্ভাৱনাৰ কথা সূচায়।

নেটৱৰ্ক হাস্পতাল (স্বাস্থ্য বীমাৰ বাবে): যদি আপুনি স্বাস্থ্য বীমা কিনিছে, তেন্তে চিকিৎসা সেৱাৰ সহজ প্ৰৱেশ নিশ্চিত কৰিবলৈ চিকিৎসালয় আৰু স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰদানকাৰীৰ বহল নেটৱৰ্কৰ সৈতে এটা পলিচি বিচাৰক।

বৰ্জন আৰু সীমাবদ্ধতা: নীতিৰ বৰ্জন আৰু সীমাবদ্ধতাসমূহ বুজিব পাৰিব। পলিচিৰ অন্তৰ্ভুক্ত নোহোৱা পৰিস্থিতি আৰু চৰ্তৰ বিষয়ে সচেতন হওক।

পূৰ্বৰ চৰ্তসমূহ: যদি আপুনি স্বাস্থ্য বীমা কিনিছে, তেন্তে পূৰ্বৰ চৰ্তসমূহ কেনেকৈ সামৰি লোৱা হৈছে পৰীক্ষা কৰক, কাৰণ ইয়াত অপেক্ষাৰ সময় বা নিৰ্দিষ্ট চৰ্ত থাকিব পাৰে।

নগদবিহীন দাবী প্ৰক্ৰিয়া: স্বাস্থ্য বীমাত চাওক যে পলিচিখনে নগদবিহীন দাবী প্ৰক্ৰিয়া আগবঢ়ায় নেকি, যিটো চিকিৎসা জৰুৰীকালীন অৱস্থাত অতি সুবিধাজনক হ’ব পাৰে।

অপেক্ষাৰ সময়: কিছুমান পলিচিত বিশেষকৈ স্বাস্থ্য বীমাৰ ক্ষেত্ৰত কিছুমান চিকিৎসাৰ বাবে অপেক্ষাৰ সময় থাকে। সিদ্ধান্ত লোৱাৰ আগতে এই অপেক্ষাৰ সময়বোৰ বুজি লওক।

নীতি নবীকৰণ: নবীকৰণৰ চৰ্ত থকা নীতিসমূহৰ বাবে, নবীকৰণ প্ৰক্ৰিয়া আৰু নবীকৰণৰ সময়ত হ’ব পৰা প্ৰিমিয়ামৰ হাৰৰ যিকোনো পৰিৱৰ্তন পৰীক্ষা কৰক।

বীমা কোম্পানীটোৰ আৰ্থিক স্থিতিশীলতা: বীমা কোম্পানীটোৰ আৰ্থিক স্থিতিশীলতা আৰু সুনামৰ ওপৰত গৱেষণা কৰা। আপুনি নিশ্চিত কৰিব বিচাৰে যে তেওঁলোকে প্ৰয়োজনৰ সময়ত দাবীক সন্মান কৰিব পাৰিব।

গ্ৰাহকৰ পৰ্যালোচনা: কোম্পানী আৰু পলিচিৰ সৈতে তেওঁলোকৰ অভিজ্ঞতাৰ ধাৰণা পাবলৈ বৰ্তমানৰ পলিচিধাৰীসকলৰ পৰা পৰ্যালোচনা বা প্ৰশংসাপত্ৰ বিচাৰক।

পলিচি আত্মসমৰ্পণৰ চৰ্তসমূহ: যদি আপুনি বিনিয়োগ-সংযুক্ত বীমা পলিচিৰ কথা চিন্তা কৰিছে, তেন্তে আপুনি পলিচিখন আগতীয়াকৈ আত্মসমৰ্পণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত ল’লে আত্মসমৰ্পণৰ চৰ্ত আৰু সম্ভাৱ্য চাৰ্জসমূহ বুজি লওক।

ফ্ৰী-লুক পিৰিয়ড: ফ্ৰী-লুক পিৰিয়ডৰ সময়সীমা জানি লওক য’ত আপুনি চৰ্তসমূহত সন্তুষ্ট নহ’লে জৰিমনা বিনা পলিচি বাতিল কৰিব পাৰে।

নথিপত্ৰ আৰু প্ৰকাশ: নীতিৰ বাবে আবেদন কৰাৰ সময়ত সঠিক আৰু সম্পূৰ্ণ তথ্য প্ৰদান কৰা। যিকোনো অমিলৰ ফলত ভৱিষ্যতে দাবী প্ৰত্যাখ্যান হ’ব পাৰে।

মনত ৰাখিব, বীমা এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰ্থিক সিদ্ধান্ত, গতিকে বাছনি কৰাৰ আগতে পলিচিটোৰ বিষয়ে ভালদৰে গৱেষণা আৰু বুজিবলৈ সময় উলিয়াওক। প্ৰয়োজন হ’লে আপুনি আপোনাৰ পৰিস্থিতিৰ বাবে সঠিক সিদ্ধান্ত লোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ বিত্তীয় উপদেষ্টাৰ পৰামৰ্শ লওক।
এতিয়া তলত কিছুমান ভাৰতৰ বিখ্যাত মূখ্য insurance companies বোৰ অলপ আলোচনা কৰোঁ আহক।
ভাৰতীয় জীৱন বীমা নিগম (Life insurance corporation of India): চৰকাৰী মালিকানাধীন কোম্পানী, এল আই চি হৈছে ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ জীৱন বীমা কোম্পানী যাৰ পলিচিৰ বিস্তৃত পৰিসৰ আৰু বজাৰত বিস্তৃত উপস্থিতি আছে।
এইচ ডি এফ চি লাইফ(HDFC life): এটা বিশিষ্ট ব্যক্তিগত জীৱন বীমা কোম্পানী, এইচ ডি এফ চি লাইফে গ্ৰাহকৰ সন্তুষ্টিৰ ওপৰত শক্তিশালী গুৰুত্ব দি বিভিন্ন ধৰণৰ বীমা সামগ্ৰী আৰু সেৱা আগবঢ়ায়।
এছ বি আই লাইফ ইনশ্বুৰেন্স(sbi life insurance): ভাৰতীয় ষ্টেট বেংক আৰু বি এন পি পৰিবাছ কাৰ্ডিফৰ সহযোগত এছ বি আই লাইফে গ্ৰাহকক বিভিন্ন বীমাৰ বিকল্প প্ৰদান কৰে।
আইচিআইচিআই প্ৰুডেন্সিয়েল লাইফ(ICICI Prudential life): আইচিআইচিআই বেংক আৰু প্ৰুডেন্সিয়েল কৰ্পৰেশ্যন হোল্ডিংছৰ যৌথ উদ্যোগ, ই জীৱন বীমা সামগ্ৰীৰ এক বহল শৃংখল আগবঢ়ায়।
মেক্স লাইফ বীমা(Max Life insurance): গ্ৰাহককেন্দ্ৰিক পদ্ধতিৰ বাবে পৰিচিত মেক্স লাইফে বিস্তৃত জীৱন বীমা সমাধান প্ৰদান কৰে।
বাজাজ এলিয়ানজ লাইফ(Bajaj Allianz life): বাজাজ ফিনচাৰ্ভ আৰু এলিয়ানজ এছ ইৰ মাজত অংশীদাৰিত্ব, এই কোম্পানীয়ে বিভিন্ন ধৰণৰ জীৱন বীমা পলিচি আগবঢ়ায়।
কোটক মহিন্দ্ৰা জীৱন বীমা(Kotak Mahindra life insurance):কোটক মহিন্দ্ৰা বেংকৰ সহযোগী প্ৰতিষ্ঠান এই বীমা কোম্পানীয়ে উদ্ভাৱনীমূলক বীমা সামগ্ৰী আগবঢ়ায়।
আদিত্য বিৰলা ছান লাইফ(Aditya Birla sun life): আদিত্য বিৰলা গ্ৰুপ আৰু ছান লাইফ ফাইনেন্সিয়েলৰ সহযোগত, ই বীমাৰ বিকল্পৰ এক পৰিসৰ প্ৰদান কৰে।
টাটা এআইএ জীৱন বীমা(TATA AIA LIFE INSURANCE): টাটা গ্ৰুপ আৰু এআইএ গ্ৰুপ লিমিটেডৰ যৌথ উদ্যোগ, এই বীমা কোম্পানীটোৱে গ্ৰাহককেন্দ্ৰিক পলিচি প্ৰদান কৰাত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে।
ৰিলায়েন্স নিপ্পন লাইফ ইনশ্বুৰেন্স(RELIANCE NIPPON LIFE INSURANCE): ইয়াৰ বৈচিত্ৰময় বীমা পৰ্টফলিঅ’ৰ বাবে পৰিচিত এই কোম্পানীটো ৰিলায়েন্স গ্ৰুপ আৰু নিপন লাইফৰ যৌথ উদ্যোগ।
ষ্টাৰ হেল্থ এণ্ড এলাইড বীমা(STAR HEALTH AND ALLIED INSURANCE): স্বাস্থ্য বীমাৰ বিশেষজ্ঞ এই স্বতন্ত্ৰ কোম্পানীটোৱে ইয়াৰ বিস্তৃত স্বাস্থ্য কভাৰেজ পৰিকল্পনাৰ বাবে বিখ্যাত।
নিউ ইণ্ডিয়া এশ্বুৰেন্স(NEW INDIA ASSURANCE):চৰকাৰী মালিকানাধীন সাধাৰণ বীমা কোম্পানী নিউ ইণ্ডিয়া এশ্বুৰেন্সে বিভিন্ন অজীৱন বীমা সামগ্ৰী আগবঢ়ায়।
অৰিয়েণ্টেল বীমা(ORIENTAL INSURANCE): আন এটা চৰকাৰী মালিকানাধীন বীমা কোম্পানী অৰিয়েণ্টেল বীমা অজীৱন বীমা পলিচিৰ বিশেষজ্ঞ।
ইউনাইটেড ইণ্ডিয়া বীমা(UNITED INDIA INSURANCE): বীমাৰ বিস্তৃত পৰিসৰৰ বাবে পৰিচিত এই চৰকাৰী মালিকানাধীন কোম্পানীটোৱে বিভিন্ন খণ্ডৰ বাবে কাম কৰে।
আইচিআইচিআই লম্বাৰ্ড জেনেৰেল ইনশ্বুৰেন্স(ICICI LOMBARD GENERAL INSURANCE): আইচিআইচিআই বেংক আৰু ফেয়াৰফেক্স ফাইনেন্সিয়েল হোল্ডিংছৰ যৌথ উদ্যোগ, ই বিভিন্ন অজীৱন বীমা সামগ্ৰী আগবঢ়ায়।
বাজাজ এলিয়ানজ জেনেৰেল ইনশ্বুৰেন্স(BAJAJ ALLIANCE GENERAL INSURANCE): বাজাজ ফিনচাৰ্ভ আৰু এলিয়ানজ এছ ইৰ অংশীদাৰিত্বৰে এই কোম্পানীয়ে বিভিন্ন ধৰণৰ সাধাৰণ বীমা পলিচি প্ৰদান কৰে।
আইএফএফচিঅ’ টকিঅ’ সাধাৰণ বীমা(IFFCO Tokio General Insurance): ভাৰতীয় কৃষক সাৰ সমবায় (আইএফএফচিঅ’) আৰু টকিঅ’ মেৰিনৰ যৌথ উদ্যোগ, এই বীমা কোম্পানীটোৱে বিভিন্ন সাধাৰণ বীমা পৰিকল্পনাত বিশেষজ্ঞ।

এইবোৰ ভাৰতৰ কেইটমান মূখ্য বীমা কোম্পানীৰ চমু আভাস মাত্ৰ। এই কোম্পানীসমূহৰ প্ৰতিটোৱেই জীৱন, স্বাস্থ্য, আৰু সাধাৰণ বীমা পলিচিকে ধৰি বিভিন্ন বীমাৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰা বিভিন্ন সামগ্ৰী আগবঢ়ায়। আপোনাৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ লগত খাপ খোৱাটো বিচাৰি উলিয়াবলৈ অধিক গৱেষণা কৰা আৰু নীতিসমূহ তুলনা কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

Leave a Comment